Tuesday, 17 October 2017 09:13

Chinook running hard in Turtleford

Written by  Deb Reamer, Athletic Coordinator
Rate this item
(0 votes)

The SHSAA provincial cross country championships were held in Turtleford on October 14. 

 

It was a cool, breezy day for the runners as they ran a scenic route around the Turtle River.  The southwest had 8 runners taking part:
Midget girls (94 runners) 3 km: 
20th Jenna Sabine (Swift Current Comp)
Junior boys (81 runners) 4 km:
26th Rueben Kuzma (Swift Current Comp)
41st Dylan Pierce (Swift Current Comp)
44th Chayne Krauchek (Hodgeville)
46th Austin Coward (Swift Current Comp)
Senior girls (104 runners) 4 km:
34th Danika Messer (Swift Current Comp)
67th Kennedy Choo Foo (Swift Current Comp)
97th Taylor Dickie (Swift Current Comp)
As a district, the SW placed 7th in the junior boyscategory.  Swift Current Comp placed 11thin the school team competition at the 4A level.  Congrats to all the runners and their coaches Adam Jackson and Roberta McIntyre.
    The senior girls volleyball results from October 10:
Hazlet site:
Hazlet over Hodgeville  25-8; 25-21
Hodgeville over East End  25-18; 25-19
Hazlet over East End  25-10;  25-7
Maple Creek site:
Maple Creek over Gull Lake 24-26, 25-11, 15-13
Frontier over Gull Lake 22-25, 25-17, 15-12
Maple Creek over Frontier 12-25, 25-17, 17-15
The re-scheduled games held at Consul on October 12:
Consul over Maple Creek 25-12, 22-25, 15-13
Consul over Eastend 25-11, 25-15
Maple Creek over Eastend 14-25, 25-22, 15-12
The top 4 in the girls league after week 5 are:
1st Hazlet 27 pts
2nd Frontier 17 pts
3rd Hodgeville/Vanguard 16 pts
4th Consul 13 pts.
    In 12 man football action, the Swift Current Colts had a busy week.  On October 10 they hosted Estevan and got a 44-0 win.  This put the Colts into 4thplace in the Moose Jaw league with a record of 3-3.  They then hosted the league quarter finals against 5thseeded Weyburn Eagles (2-4) on October 14.  The Colts came up with a big win 24-0 and will now play in the semi finalon October 21. 
    Other football scores from October 13:
6 man football Gull Lake 54 @ LCBI 36
9 man football Fort Qu’Appelle 0 @ Maple Creek 33
    In the Moose Jaw girls soccer league, the defending champs Swift Current Ardens played in the league semi finalon Oct 12 against Moose Jaw Central.  The Ardenscame away with the 4-0 win and will now play in the league final on Oct 17 vs Weyburn.  This game will be played in Moose Jaw.  Good luck to the Ardens!
    The southwest will host two regional soccer playoffs.   The Swift Current Colts will host the 3A boystournament on October 20 & 21.  Besides the Colts, there will be 2 teams from Prince Albert -  Carletonand St. Mary’s.  Also hosting will be Herbert Laurels girls.  They will share the field between the Comp and Irwin with the Colts.  They will have games on Saturday, October 21.  The visiting 1A girls’ teams include Dalmeny, Martensville and Caronport.  The boysgame on Friday will go at 3:30 while the girls’ games are set for Saturday at 9:30 a.m. and 11:30 a.m.  The boys final will go at 1:00 p.m. and the girls final will go at 3:30 p.m. 
    The Herbert Laurels boys  will be on the road at Maymont for 1A boys soccer regionals while the Swift Current Ardenswill travel to Prince Albert to compete in 3A girls.  The top 2 at each regional will advance to SHSAA provincial soccer on the 27 & 28thof October.   Good luck Laurels, Ardens and Colts!
    Junior volleyball playoffs will be happening at the end of October.  The following are the host sites, dates and schools involved:
Rolling Hills B boys subsection @ Millar College (Pambrun) on October 24.  Teams – Vanguard, Hodgeville, Swift Current Comp, Wymark, Ponteix.
Rolling Hills Aboys subsection @ Gull Lake on October 25.  Teams – Gull Lake, Irwin and Waldeck.
Cypress Hillsboys section @ Leader on October 25.  Teams – Leader, Fox Valley, Cabri.
Rolling Hills Agirls subsection @ Gull Lake on October 26.  Teams – Gull Lake, Ecole Centennial, All Saints, Waldeck, Irwin.
Rolling Hills B girls subsection @ Ponteix on October 26. Teams – Ponteix, Swift Current Comp, Vanguard/Hodgeville, Wymark.
Cypress Hillsgirls section @ Hazlet on October 28.  Teams – Hazlet, Leader, Fox Valley, Maple Creek.
Whitemudboys section @ Consul on October 28.  Teams – Consul, Eastend, Frontier, Shaunavon, Val Marie.
Whitemudgirls section @ Frontier on October 28.  Teams – Frontier, Consul, Eastend, Shaunavon and Val Marie. 
    Upcoming games:
Oct 17 girls soccer league final Weyburn vs Swift Current Ardens (in Moose Jaw)
Oct 17 senior girlsvolleyball league.  Host sites Frontier and Gull Lake
Oct 18 senior boysvolleyball league.  Host site Ponteix.
Oct 20 9 man football.  Shaunavon Shadows @ Fort Qu’Appelle.
Oct 20 & 21 regional soccer in Swift Current for Swift Current Colts and Herbert Laurels girls
Oct 21 12 man football semi finals
Oct 21 6 man football playoffs Central Butte @ Gull Lake (1:00).

Read 330 times

More In SW Sask Sports...

More In Entertainment...